Lato w pełni, cieszymy się nim, zażywamy kąpieli w morzach, jeziorach, a nasze ciało wystawiamy na działanie promieni słonecznych. Wszystko to wspaniałe! Ale bywa czasem, że niedostatecznie przygotowani na działanie słońca na naszą skórę, później boleśnie to odczuwamy.
Profilaktyka jest zdecydowanie lepsza niż leczenie skutków poparzeń słonecznych, ale jeśli już do tego dojdzie (czego nikomu nie życzę) możesz wykorzystać dobrodziejstwa naturalnych olejków eterycznych. Mieszanki odpowiednich olejków eterycznych mogą uśmierzyć ból, schłodzić rozpaloną skórę i leczyć ją. Oczywiście nie rezygnuj z porady i zaleceń lekarza, zwłaszcza jeśli oparzenie jest silne lub rozległe.
Uwaga!
Nie aplikuj bezpośrednio na skórę nierozcieńczonych olejków . Przestrzegając zasad, o których pisałam tutaj: “Zasady rozcieńczania olejków eterycznych aplikowanych na skórę”, połącz bazę (czyli rozcieńczalnik olejków) z jednym lub kilkoma olejkami eterycznymi z podanej poniżej listy. Gotową mieszankę nakładaj jak najczęściej na podrażnione miejsca.
Lista zalecanych olejków eterycznych pomocnych w oparzeniach:
Lawenda – pierwsze miejsce na liście zajmuje wielozadaniowa supergwiazda wśród olejków eterycznych, którą zawsze warto mieć „pod ręką”. Posiada właściwości przeciwbólowe, uspakajające, gojące, antyseptyczne, cytofilaktyczne, zalecany m.in. na oparzenia, rany, zapalenie skóry.
Rozmaryn – właściwości antyseptyczne, cytofilaktyczne, tonizujące i odmładzające, przyspiesza gojenie ran, ropni i oparzeń, działa też przeciwbólowo.
Geranium – właściwości zabliźniające, antyseptyczne, cytofilaktyczne, zalecany na oparzenia, skaleczenia, choroby skóry.
Mięta pieprzowa – ze względu na obecność mentolu, który na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej daje efekt chłodzenia, olejek często stosowany jest w preparatach i zabiegach łagodzących stany zapalne i podrażnienia skóry, także spowodowanych opalaniem.
Niaouli – właściwości antyseptyczne i balsamiczne, pomocny przy zakażeniach ran, wrzodach i oparzeniach.
Oregano – właściwości antyseptyczne, przeciwbólowe, wskazany przy oparzeniach, ropniach i ranach.
Tymianek lub tymianek cytrynowy– właściwości antyseptyczne, cytofilaktyczne, pomocny przy ropniach, oparzeniach i ranach (tymianek cytrynowy ma działanie drażniące na skórę w przypadku wysokiego stężenia).
już wkrótce część II Aromaterapii Latem
EB 🙂
Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz!